Czy marihuana może pomóc dzieciom z ADHD?

Ruch w życiu dziecka

Ruch to podstawowy warunek rozwoju dziecka. Na początku rozwój ten bada się właśnie obserwując ruch. Oznaką rozwoju jest najpierw unoszenie głowy, potem unoszenie się na łokciach, następnie przetaczanie się na brzuch, potem czołganie, siadanie, raczkowanie, stawanie i chodzenie. Możliwość ruchu pozwala dziecku na obserwowanie otoczenia z różnych perspektyw. Ruch daje dziecku radość i motywuje do pokonywania kolejnych szczebli rozwoju. Niestety, bywa tak, że z ruchem związany jest jakiś problem. Dwa główne problemy związane z ruchem to zbyt słaba aktywność ruchowa lub zbyt silna potrzeba ruchu.

ADHD – zbyt silna potrzeba ruchu

Niektóre dzieci rodzą się z nadmierną potrzebą ruchu. Nie od razu jest to widoczne lub nie od razu stanowi problem. Nadruchliwy maluch jest kłopotliwy, ale otoczenie myśli, że to kwestia wieku i że z tego wyrośnie. Tymczasem mijają lata, a dziecko coraz bardziej odstaje od rówieśników. O tym, że z rozwojem psychoruchowym jest coś nie tak wiadomo na pewno, gdy dziecko wędruje do przedszkola lub do szkoły. Najczęściej właśnie wtedy po raz pierwszy trafia do specjalisty i diagnozuje się u niego ADHD. ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej, który stwierdza się obecnie u około 8% dzieci. Kiedyś dzieci z nadmierną potrzebą ruchu traktowane były jak niegrzeczne, niewychowane, krnąbrne i nieposłuszne. Dziś nie przypisuje się im złych intencji, ani nie obwinia rodziców za ich zachowanie. Zamiast tego szuka się przyczyny specyficznych kłopotów dziecka.

Życie z ADHD

Życie z ADHD nie jest łatwe ani dla dziecka, ani dla jego najbliższego otoczenia. Potrzeba ruchu jest niezależna od dziecka i nie ma ono wpływu na to, że nie potrafi się na niczym skupić, nie jest w stanie spokojnie stać lub siedzieć w miejscu, nie potrafi normalnie iść, nie umie dłużej zająć się jedną zabawą itp. Nadpobudliwość psychoruchowa jest konkretnym zaburzeniem, którego dziecko nie jest w stanie samo pokonać. Życie z ADHD jest szczególnie trudne w środowisku przedszkolnym i szkolnym. Im dziecko jest starsze tym bardziej uświadamia sobie swój problem i to, że różni się od innych. Rodzinie dziecka z ADHD też nie jest łatwo. Trudno jest zwłaszcza wtedy, gdy w miejscach publicznych dziecko zachowuje się odmiennie od rówieśników, czym zwraca na siebie uwagę i niejednokrotnie bywa krytykowane.

Jak leczy się ADHD?

Nadpobudliwość psychoruchowa wymaga specjalistycznej pomocy. Czasami wystarcza terapia, podczas której dziecko uczy się panować nad ciałem i prawidłowo odbierać bodźce zewnętrzne. W większości przypadków konieczne jest stosowanie środków farmakologicznych regulujących chemiczne procesy w mózgu od których zależy aktywność psychoruchowa.

Czy marihuana może pomóc dzieciom z ADHD?

Na to pytanie jak na razie nie można udzielić dokładnej odpowiedzi. Póki co wiadomo tyle, że część rodziców dzieci nadpobudliwych psychoruchowo decyduje się na stosowanie marihuany. Niektórzy twierdzą, że pomogła ona uspokoić dziecko, wyciszyć je i poprawiła koncentrację. Badania prowadzone na małych grupach pacjentów pokazują, że marihuana reguluje poziom dopaminy, co pozytywnie wpływa na stan osób z ADHD. Niemieccy uczeni podawali konopie trzydziestu dzieciom nadpobudliwym psychoruchowo i stwierdzili, że pod jej wpływem mali pacjenci stali się mniej impulsywni, lepiej się koncentrowali i lepiej zasypiali. Przy czym pacjenci ci w ogóle nie reagowali na farmaceutyki stosowane w ADHD.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 23, 2022

Powinieneś przeczytać również:

Marihuana na odchudzanie

Uczeni analizujący wpływ marihuany na organizm ludzki odnaleźli, iż osoby często ją stosujące mają niższy obwód w talii aniżeli ci, jacy nigdy nie…

Marihuana odchudza?

Marihuana odurza? Marihuana odurza, ponieważ zawiera psychoaktywny składnik należący do kannabinoidów. Składnik ten zawarty jest w kwiatostanach konopi, z których wytwarza się ten…