Konopie lekiem na starzenie?

Konopie indyjskie chronią mózg poprzez redukcję stanu zapalnego

Powszechnie uważa się, że przewlekłe zapalenie jest źródłem wielu chorób, w tym choroby Alzheimera. Chociaż nadal nie jest jasne, czy stan zapalny jest produktem ubocznym, czy też czynnikiem bezpośrednio przyczyniającym się do wystąpienia efektu nadmiernej reakcji zapalnej, uważa się, że jest on korzystny.

Badania obrazowania PET u ludzi pokazały, że po ukończeniu trzydziestu lat mózg stopniowo wykazuje coraz większą podatność na na stany zapalne, co prowadzi do spadku produkcji nowych neuronów, które są ważne dla tworzenia nowych wspomnień.

Marihuana jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym przed  gromadzeniem się toksyn w mózgu

Starzejący się mózg ma tendencję do gromadzenia się nadmiernych poziomów glutaminianu - neuroprzekaźnika, który jest zaangażowany w przekazywanie sygnałów przez komórki nerwowe. Może to prowadzić do toksyczności glutaminianu, nadmiernej stymulacji komórki i ostatecznie do śmierci komórki. Kiedy glutaminian powoduje uszkodzenie komórek, staje się ekscytotoksyną. Ekotoksyczność jest postrzegana jako potencjalna przyczyna wielu chorób neurodegeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego, a także udarów i utraty słuchu.

Badania naukowe

W jednym z  badań przeprowadzonym na szczurach wykazano, że kannabinoid zmniejsza toksyczność wodoronadtlenku w neuronach. W badaniu porównawczym możliwości różnych przeciwutleniaczy, aby zapobiec toksyczności glutaminianu, kannabidiol przewyższał zarówno zdolności alfa-tokoferolu, jak i askorbinianu. W  innym badaniu wykazano, że THC obniża poziom glutaminianu w mózgu po urazowym uszkodzeniu mózgu.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 23, 2022